Contextul operatiunii
Ai un PFA si un SRL. Ambele sunt ale tale. PFA-ul presteaza servicii -- consultanta, programare, design, marketing -- iar SRL-ul are nevoie exact de aceste servicii. Intrebarea care apare natural: "Pot sa facturez de pe PFA catre propriul SRL?"
Raspunsul scurt: da, este legal. Nu exista nicio interdictie in legislatia romana care sa blocheze tranzactiile comerciale intre un PFA si un SRL detinute de aceeasi persoana fizica. Dar raspunsul complet este considerabil mai nuantat, pentru ca aceasta tranzactie activeaza automat un set de reguli fiscale pe care multi antreprenori le descopera abia la controlul ANAF -- uneori la 3-4 ani dupa ce au emis prima factura.
Scenariul apare frecvent in practica. Multi antreprenori romani care au PFA activeaza simultan si printr-un SRL. Motivatiile variaza: unii au PFA pe norma de venit pentru consultanta si SRL pentru proiecte mai mari. Altii au deschis SRL-ul pentru credibilitate fata de clienti corporate, dar continua sa lucreze efectiv prin PFA. Multi freelanceri IT au PFA cu impozitare favorabila si SRL pentru produse software sau subcontractare. Indiferent de motiv, in momentul in care PFA-ul emite o factura catre SRL-ul propriu, tranzactia nu mai este una obisnuita. Este o tranzactie intre persoane afiliate, cu reguli distincte de documentare, preturi si raportare.
Ce face aceasta operatiune diferita de o factura obisnuita? Trei elemente simultane: (1) obligatia de a respecta pretul de piata, (2) obligatia de a demonstra ca serviciul a fost prestat efectiv si (3) riscul ca ANAF sa ajusteze retroactiv impozitele daca nu sunt indeplinite primele doua conditii. Iar termenul de prescriptie de 5 ani inseamna ca o factura emisa in 2026 poate fi contestata pana in 2031.
Cadrul legal
Trei acte normative principale guverneaza aceasta operatiune. Le analizam pe fiecare in parte.
Persoane afiliate -- Art. 7 pct. 26 din Codul Fiscal (Legea 227/2015)
Codul Fiscal defineste persoanele afiliate in Art. 7 pct. 26 lit. b): o persoana fizica este afiliata cu o persoana juridica daca detine, direct sau indirect, minimum 25% din titlurile de participare sau din drepturile de vot, ori daca controleaza in mod efectiv persoana juridica.
Aplicarea in cazul nostru este directa. Daca esti titular PFA si asociat unic (sau majoritar) la un SRL, cele doua entitati sunt automat persoane afiliate. Nu trebuie sa declari nimic in acest sens -- afilierea rezulta din lege. Iar daca PFA-ul este pe numele sotiei sau al unui alt membru de familie (rude pana la gradul III), afilierea se mentine prin Art. 7 pct. 26 lit. a). Deci transferarea PFA-ului pe sotie nu elimina statutul de afiliere.
Preturile de transfer -- Art. 11 din Codul Fiscal
Art. 11 alin. (2) prevede ca, in cadrul unei tranzactii intre persoane afiliate, autoritatile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre persoane, pentru a reflecta pretul de piata al bunurilor sau serviciilor furnizate.
Mai mult, Art. 11 alin. (1) permite ANAF sa ignore complet o tranzactie care nu are scop economic real, ajustand efectele fiscale ale acesteia. Cu alte cuvinte, ANAF are doua instrumente: fie ajusteaza pretul, fie elimina tranzactia.
Principiul care sta la baza este cel al "arm's length" (pretul de piata independent), preluat din Ghidul OECD privind preturile de transfer. Concret: tranzactia dintre PFA si SRL-ul tau trebuie sa se desfasoare in aceleasi conditii ca si cum cele doua entitati ar fi complet independente, fara nicio legatura.
Documentatia preturilor de transfer -- OPANAF 442/2016 si Codul de Procedura Fiscala
Art. 108^4 din Codul de Procedura Fiscala stabileste obligatii diferentiate de documentare:
| Categorie contribuabil | Obligatie documentare | Termen de prezentare |
|---|---|---|
| Contribuabili mari | Dosar complet preturi de transfer | 10-60 zile de la solicitarea ANAF |
| Contribuabili mijlocii | Dosar simplificat | 30-60 zile de la solicitare |
| Contribuabili mici / micro | Fara obligatie formala de dosar | Trebuie sa justifice pretul la control |
Atentie la ultima linie: microintreprinderile nu au obligatia formala de a intocmi un dosar al preturilor de transfer. Dar au obligatia generala de a justifica orice tranzactie. La control, ANAF poate cere explicatii si documente justificative pentru orice factura emisa de PFA catre SRL.
Legislatie relevanta:
- Codul Fiscal, Art. 7 pct. 26 -- defineste persoanele afiliate
- Codul Fiscal, Art. 11 -- reglementeaza ajustarea preturilor de transfer
- Codul de Procedura Fiscala, Art. 108^4 -- obligatii de documentare
- OPANAF 442/2016 -- continutul dosarului preturilor de transfer
- Legea 241/2005, Art. 9 alin. (1) lit. c) -- evaziune fiscala prin operatiuni fictive (inchisoare de la 2 la 8 ani)
Tratamentul fiscal
Impozit pe profit / Impozit microintreprindere
La nivelul SRL-ului (beneficiar al serviciului):
Factura primita de la PFA reprezinta o cheltuiala. Tratamentul difera in functie de regimul fiscal al SRL-ului:
- SRL platitor de impozit pe profit (16%): Cheltuiala este deductibila integral, dar numai in limita pretului de piata. Daca PFA factureaza 10.000 EUR pentru un serviciu al carui pret de piata este 6.000 EUR, diferenta de 4.000 EUR devine cheltuiala nedeductibila. Consecinta: impozit pe profit suplimentar de 640 EUR (4.000 x 16%), plus dobanzi de 0,02%/zi si penalitati de 0,01%/zi.
- SRL microintreprindere (1% sau 3%): Impozitul pe venit al microintreprinderii se calculeaza pe cifra de afaceri, nu pe profit. Deci cheltuiala nu afecteaza direct baza de impozitare. Dar ANAF poate reconsidera tranzactia in ansamblu, poate reclasifica-o sau poate investiga daca nu este o metoda de extragere a banilor fara substanta economica.
La nivelul PFA-ului (prestator al serviciului):
Factura emisa catre SRL reprezinta venit. Tratamentul depinde de regimul PFA:
| Regim PFA | Impozit pe venit | Observatii |
|---|---|---|
| Sistem real | 10% din venitul net | Venitul de la propriul SRL se adauga la baza de calcul |
| Norma de venit | Impozit fix pe norma | Dar daca venitul brut total depaseste 25.000 EUR/an, obligatie de trecere la sistem real |
TVA
Doua scenarii:
Daca PFA-ul nu este platitor de TVA (sub plafonul de 300.000 RON/an):
- Factureaza fara TVA
- SRL-ul inregistreaza cheltuiala fara TVA deductibil
- Atentie: facturile catre propriul SRL se aduna la plafonul de 300.000 RON. Daca PFA depaseste acest plafon, devine obligatoriu sa se inregistreze in scopuri de TVA
Daca PFA-ul este platitor de TVA:
- Factureaza cu TVA 19%
- SRL-ul deduce TVA-ul, daca indeplineste conditiile de deductibilitate (destinatie economica, factura corecta, operatiune reala)
- Tranzactia apare in decontul de TVA al ambelor parti -- ANAF poate face verificare incrucisata
Contributii sociale
CAS (contributia la pensie -- 25%):
- PFA-ul datoreaza CAS daca venitul net anual depaseste 12 salarii minime brute (in 2026: 12 x 4.050 RON = 48.600 RON)
- Plafonul maxim de calcul: 24 salarii minime brute (97.200 RON)
- Venitul de la propriul SRL se include in calculul plafonului
CASS (contributia la sanatate -- 10%):
- Datorata daca venitul net depaseste 6 salarii minime brute (24.300 RON)
- Plafon maxim: 60 salarii minime brute (243.000 RON)
- Inclusiv veniturile facturate catre propriul SRL
Sa punem in numere: un PFA care factureaza 5.000 EUR/luna (aproximativ 25.000 RON) catre propriul SRL genereaza un venit anual de 300.000 RON. La sistem real, cu cheltuieli deductibile de 15%, venitul net este de 255.000 RON. Sarcina fiscala pe PFA:
| Componenta | Calcul | Suma (RON) |
|---|---|---|
| Impozit pe venit (10%) | 255.000 x 10% | 25.500 |
| CAS (25%, plafonat la 24 salarii minime) | 97.200 x 25% | 24.300 |
| CASS (10%, plafonat la 60 salarii minime) | 243.000 x 10% | 24.300 |
| Total sarcina fiscala PFA | 74.100 | |
| Rata efectiva de impozitare | 74.100 / 300.000 | 24,7% |
Comparativ, extragerea acelorasi bani ca dividende din SRL micro (1%) ar costa:
| Componenta | Calcul | Suma (RON) |
|---|---|---|
| Impozit micro (1%) | 300.000 x 1% | 3.000 |
| Impozit pe dividende (8%) | (300.000 - 3.000) x 8% | 23.760 |
| CASS pe dividende (10%, plafonat) | max 60 salarii minime x 10% | 24.300 |
| Total sarcina fiscala dividende | 51.060 | |
| Rata efectiva | 51.060 / 300.000 | 17,0% |
Diferenta: 23.040 RON pe an. Aceasta diferenta explica de ce ANAF analizeaza cu atentie tranzactiile intre PFA si SRL propriu -- uneori facturarea masca o extragere de fonduri cu o sarcina fiscala diferita de cea care s-ar aplica prin dividende sau salariu.
Impozit pe venit pentru beneficiar
SRL-ul nu retine impozit la sursa pentru facturile primite de la PFA. PFA-ul isi declara singur veniturile si isi calculeaza impozitul prin declaratia unica (formularul 212).
Documente justificative necesare
Pentru ca tranzactia sa reziste unui control ANAF, ai nevoie de un dosar complet. Nu de un singur document, ci de un ansamblu coerent:
- Contract de prestari servicii -- semnat in dubla calitate (ca titular PFA si ca administrator SRL). Trebuie sa contina: obiectul detaliat, pretul (orar sau per proiect), durata, livrabilele, termenele de facturare si plata
- Facturi fiscale emise corect -- cu referinta la contractul de baza, descriere specifica a serviciului prestat (nu "consultanta conform contract", ci "analiza si implementare modul CRM, 40 ore, conform contract nr. X"), perioada de prestare
- Timesheet-uri / rapoarte de activitate -- evidenta orelor lucrate, pe zile, cu descrierea activitatii. Daca facturezi pe proiect, raport de livrare cu stadiul lucrarii
- Livrabile demonstrabile -- cod sursa (cu commit-uri datate), fisiere design (cu versiuni), rapoarte redactate, materiale de training, strategii livrate. Orice produs tangibil al muncii
- Benchmark de piata -- documente care demonstreaza ca pretul facturat se incadreaza in intervalul pietei. Pot fi: capturi de ecran de pe platforme de freelancing (Upwork, Freelancer.ro), oferte de la alte firme pentru servicii similare, studii salariale din industrie
- Corespondenta -- emailuri, mesaje sau minute de sedinta care atesta comunicarea dintre PFA (prestator) si SRL (beneficiar), chiar daca ambele parti esti tot tu
Atentie: Lipsa oricaruia dintre aceste documente nu invalideaza automat factura, dar slabeste semnificativ pozitia ta la control. In practica ANAF, combinatia "factura fara contract + fara timesheet + fara livrabil demonstrabil" este considerata indicator de tranzactie fictiva. Iar tranzactia fictiva nu este o simpla neregula administrativa -- este infractiune conform Art. 9 alin. (1) lit. c) din Legea 241/2005, pedepsita cu inchisoare de la 2 la 8 ani.
Monografie contabila
Inregistrarile contabile se fac la nivelul SRL-ului, care este cel care primeste factura si inregistreaza cheltuiala. PFA-ul, daca este la sistem real, tine contabilitate in partida simpla (Registrul de incasari si plati).
Etapa 1: Inregistrarea facturii primite de la PFA (fara TVA)
628 (Alte cheltuieli cu serviciile executate de terti) = 401 (Furnizori) 5.000 RON
Explicatie: SRL-ul recunoaste cheltuiala cu serviciul prestat de PFA si datoria catre furnizor (PFA). Contul 628 se utilizeaza pentru servicii de consultanta, programare, design si alte prestari externalizate.
Etapa 2: Inregistrarea facturii primite de la PFA (cu TVA, daca PFA este platitor)
% = 401 (Furnizori) 5.950 RON
628 (Alte cheltuieli cu
serviciile executate 5.000 RON
de terti)
4426 (TVA deductibila) 950 RON
Explicatie: SRL-ul inregistreaza cheltuiala de 5.000 RON si TVA-ul deductibil de 950 RON (19%). Datoria totala catre PFA (furnizor) este de 5.950 RON.
Etapa 3: Plata facturii prin banca
401 (Furnizori) = 5121 (Conturi la banci in lei) 5.950 RON
Explicatie: SRL-ul achita datoria catre PFA prin virament bancar. Plata se face exclusiv prin banca -- orice suma platita cash peste 1.000 RON/zi catre un furnizor incalca Legea 70/2015.
Etapa 4: La inchiderea exercitiului -- verificarea deductibilitatii
Daca SRL-ul este platitor de impozit pe profit si ANAF stabileste ca pretul de piata era de 3.500 RON (nu 5.000 RON), diferenta de 1.500 RON devine cheltuiala nedeductibila fiscal. Aceasta ajustare nu se inregistreaza contabil -- se face extracontabil, in calculul impozitului pe profit, prin majorarea bazei impozabile cu 1.500 RON.
Exemplu practic complet
Situatia: Andrei Ionescu are PFA (CAEN 6201 -- Activitati de realizare a softului la comanda) si este asociat unic la TechBuild Solutions SRL, o firma care livreaza solutii software pentru companii. PFA-ul este la sistem real, neplatitor de TVA. SRL-ul este microintreprindere (impozit 1%).
In luna ianuarie 2026, Andrei lucreaza 80 de ore prin PFA la dezvoltarea unui modul de raportare pentru un client al SRL-ului. Tariful convenit in contract: 50 EUR/ora (250 RON/ora la cursul de 5 RON/EUR). Pretul de piata pentru un dezvoltator senior in Romania: 40-70 EUR/ora (conform datelor de pe platformele de recrutare IT).
Datele facturii:
- Valoare fara TVA: 80 ore x 250 RON = 20.000 RON
- TVA: nu se aplica (PFA neplatitor de TVA)
- Total factura: 20.000 RON
Inregistrarile contabile la SRL:
628 (Alte cheltuieli cu serviciile = 401 (Furnizori) 20.000 RON
executate de terti)
--- la plata ---
401 (Furnizori) = 5121 (Conturi la banci in lei) 20.000 RON
Inregistrarea la PFA (contabilitate in partida simpla):
- In Registrul de incasari si plati: incasare 20.000 RON, natura venitului: "Prestari servicii IT conform contract nr. 1/2026 si factura nr. 001"
Impactul fiscal -- analiza pe ambele entitati:
| Element | PFA (Andrei) | SRL (TechBuild Solutions) |
|---|---|---|
| Venit / Cheltuiala | +20.000 RON (venit) | -20.000 RON (cheltuiala) |
| Impozit pe venit/micro | 10% pe venit net = ~1.800 RON* | 1% pe CA, cheltuiala nu reduce baza |
| CAS (daca depaseste plafonul anual) | Se calculeaza la finalul anului | Nu se aplica |
| CASS (daca depaseste plafonul anual) | Se calculeaza la finalul anului | Nu se aplica |
| TVA | Nu se aplica | Nu se deduce (PFA neplatitor) |
*Estimare: venit 20.000 RON - cheltuieli deductibile estimate 10% (2.000 RON) = venit net 18.000 RON x 10% = 1.800 RON.
Verificare "arm's length": Tariful de 50 EUR/ora se incadreaza in intervalul de piata (40-70 EUR/ora pentru un dezvoltator senior). Andrei are 12 ani de experienta si certificari relevante. Documentele justificative:
- Contract de prestari servicii nr. 1/2026 intre PFA Andrei Ionescu si TechBuild Solutions SRL
- Timesheet cu 80 ore detaliate pe zile (4 ore/zi, 20 zile lucratoare)
- Commit-uri in repository-ul Git al proiectului, datate corespunzator
- Raport de livrare acceptat de SRL
- Capturi de ecran cu tarife IT de pe eJobs.ro si LinkedIn, care confirma intervalul de piata
Concluzia scenariului: Tranzactia este valida. Pretul este de piata, serviciul este real si documentat, iar livrabilul este tangibil. Un control ANAF nu ar avea temei de ajustare.
Situatii speciale si exceptii
PFA la norma de venit factureaza catre SRL propriu
Daca PFA-ul tau functioneaza pe norma de venit, ai un avantaj fiscal semnificativ -- dar cu un plafon. Conform Art. 69 din Codul Fiscal, daca venitul brut anual al PFA depaseste echivalentul in lei a 25.000 EUR, esti obligat sa treci la sistem real de la anul urmator.
Calculul trebuie sa includa toate veniturile PFA -- inclusiv facturile catre propriul SRL. Daca facturezi 2.000 EUR/luna catre SRL (24.000 EUR/an) si mai ai si alti clienti, poti depasi plafonul fara sa realizezi. Iar trecerea la sistem real inseamna contabilitate in partida simpla (mai complexa), evidenta cheltuielilor si, potentional, un impozit mai mare.
Recomandare: daca esti pe norma de venit si vrei sa facturezi catre propriul SRL, calculeaza mai intai cat "loc" ai pana la plafonul de 25.000 EUR. Scenariul cel mai frecvent: antreprenorul factureaza 1.500 EUR/luna catre SRL (18.000 EUR/an), lasand 7.000 EUR capacitate pentru alti clienti.
SRL in pierdere care plateste facturi catre PFA-ul proprietarului
Scenariul: SRL-ul raporteaza pierderi contabile, dar continua sa achite facturi lunare catre PFA-ul asociatului unic.
Riscul este major. Un SRL care nu genereaza suficiente venituri pentru a-si acoperi cheltuielile, dar achita regulat facturi catre entitatea proprietarului, ridica semne de intrebare serioase: de ce firma nu reduce cheltuielile? De ce plateste servicii externe cand nu are resurse? Rezultatul prestarii PFA-ului se reflecta in activitatea SRL-ului?
ANAF poate interpreta aceasta situatie ca lipsa de substanta economica si poate reconsidera tranzactia conform Art. 11 alin. (1) din Codul Fiscal -- adica sa o ignore fiscal.
Recomandare: daca SRL-ul tau are pierderi, reconsidereaza daca facturarea de la PFA mai are justificare economica. Un auditor independent ar intreba: "Daca aceasta firma ar fi a altcuiva, ar plati 5.000 RON/luna pentru acest serviciu in conditiile in care are pierderi?" Daca raspunsul este nu, tranzactia nu trece testul arm's length.
Implicatii TVA la depasirea plafonului de inregistrare
PFA-ul este initial neplatitor de TVA. Dar facturile catre propriul SRL se aduna la cifra de afaceri relevanta pentru plafonul de scutire TVA (300.000 RON in 2026).
Scenariul A: PFA factureaza 15.000 RON/luna catre SRL si 10.000 RON/luna catre alti clienti. Total anual: 300.000 RON. La atingerea plafonului, PFA devine obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA in termen de 10 zile.
Scenariul B: PFA factureaza 20.000 RON/luna doar catre propriul SRL. In luna 15 (deci la 300.000 RON), depaseste plafonul. De la acel moment, trebuie sa emita facturi cu TVA 19%. Iar daca SRL-ul are drept de deducere, TVA-ul este neutru. Dar daca SRL-ul este microintreprindere neplatitoare de TVA, costul creste cu 19%.
Verificarea incrucisata ANAF
ANAF dispune de sisteme informatice care permit verificarea incrucisata automata intre declaratiile fiscale. Concret:
- PFA declara veniturile in Declaratia unica (formularul 212)
- SRL declara cheltuielile in declaratia de impozit pe profit / impozit micro
- Daca SRL-ul este platitor de TVA, facturile apar in decontul de TVA (formularul 300) si in fisierul D394
- Prin e-Factura, ANAF are acces direct la continutul fiecarei facturi
Orice necorelare -- sume diferite, perioade care nu coincid, descrieri inconsecvente -- poate declansa o verificare. In era e-Factura, acest control incrucisat se face automat, fara sa fie nevoie de un inspector care sa compare manual documentele.
Recomandare: asigura-te ca facturile emise de PFA coincid exact cu inregistrarile din contabilitatea SRL-ului. Folosirea unei singure platforme de facturare pentru ambele entitati elimina riscul de necorelare. incasez.ro permite gestionarea mai multor firme dintr-un singur cont -- PFA si SRL deopotriva -- ceea ce inseamna ca factura emisa de PFA si factura primita de SRL sunt in acelasi sistem, cu aceleasi date, fara discrepante. In plus, integrarea nativa cu e-Factura ANAF asigura transmiterea automata in SPV, fara pasi intermediari care pot genera erori.
Raspunderea penala -- linia dintre optimizare si evaziune
Diferenta critica pe care trebuie sa o intelegi:
| Situatie | Incadrare | Consecinta |
|---|---|---|
| Serviciu real prestat, pret usor peste piata | Administrativa | Ajustare pret + dobanzi + penalitati |
| Serviciu real prestat, pret mult peste piata | Administrativa (grava) | Cheltuiala nedeductibila + impozit suplimentar + amenzi |
| Serviciu neprestat (factura fictiva) | Penala | Art. 9 Legea 241/2005: inchisoare 2-8 ani |
| Serviciu neprestat, valoare mare (peste 100.000 EUR) | Penala (agravata) | Pedeapsa majorata, confiscarea produsului infractiunii |
Legea 241/2005, Art. 9 alin. (1) lit. c) este clara: evidentierea in actele contabile a cheltuielilor care nu au la baza operatiuni reale constituie infractiune de evaziune fiscala. Nu conteaza ca ambele entitati sunt ale tale si ca ai platit impozit pe ambele parti. Daca serviciul nu a existat, factura este fictiva.
Intrebari frecvente
PFA-ul meu si SRL-ul meu au acelasi CAEN. Pot totusi sa facturez intre ele?
Da, codul CAEN identic nu interzice tranzactia. Dar face documentarea mai importanta. ANAF ar putea intreba: daca SRL-ul are acelasi obiect de activitate ca PFA-ul, de ce nu presteaza serviciul singur? Raspunsul trebuie sa fie clar: PFA-ul aduce o expertiza specifica, lucreaza la un proiect distinct sau acopera un volum de munca pe care SRL-ul nu il poate gestiona cu resursele proprii.
Ce se intampla daca SRL-ul meu are angajati care fac acelasi lucru cu ce factureaza PFA-ul meu?
Aceasta este una dintre cele mai riscante situatii. Daca SRL-ul are un angajat pe pozitia de dezvoltator software si PFA-ul factureaza tot servicii de dezvoltare software, ANAF va intreba: de ce firma plateste de doua ori pentru acelasi tip de serviciu? Trebuie sa demonstrezi clar ca PFA-ul presteaza servicii distincte (alt proiect, alta specializare, alt client final) fata de ce acopera angajatii.
Cat de mare poate fi factura catre SRL fara sa atraga un control?
Nu exista un prag "sigur". Important este proportionalitatea. Daca SRL-ul are o cifra de afaceri de 500.000 RON si plateste 400.000 RON catre PFA-ul proprietarului, proportia de 80% va atrage intrebari indiferent de suma absoluta. In practica, facturile catre PFA-ul propriu care depasesc 20-30% din cifra de afaceri a SRL-ului sunt analizate cu atentie sporita la controale.
Daca pun PFA-ul pe numele sotiei, evit regulile de transfer pricing?
Nu. Art. 7 pct. 26 lit. a) din Codul Fiscal prevede ca persoanele fizice sunt afiliate daca sunt sot/sotie sau rude pana la gradul III inclusiv. PFA-ul sotiei este, prin extensie, persoana afiliata cu SRL-ul tau. Aceleasi reguli se aplica integral.
Trebuie sa trimit factura prin e-Factura si pentru tranzactiile PFA catre SRL?
Da, daca ambele entitati sunt inregistrate in sistemul RO e-Factura (ceea ce este obligatoriu in relatia B2B incepand cu 2024). Factura emisa de PFA catre SRL trebuie transmisa prin SPV in format structurat. Aceasta inseamna ca ANAF are acces automat la detaliile tranzactiei, ceea ce face si mai importanta corectitudinea documentatiei.
Incheiere
Facturarea de pe PFA catre SRL-ul propriu este o operatiune legala, dar care vine cu obligatii de documentare proportionale cu riscul fiscal pe care il implica. Trei elemente decid daca tranzactia rezista unui control ANAF: pretul sa fie de piata (demonstrabil prin comparabile), serviciul sa fie real (cu livrabile tangibile) si documentatia sa fie completa (contract, timesheet, benchmark, factura corecta).
Neglijarea oricaruia dintre aceste elemente nu doar ca atrage ajustari fiscale si penalitati, dar poate transforma o operatiune curenta intr-o problema cu implicatii penale -- mai ales daca serviciul nu poate fi demonstrat. Termenul de prescriptie de 5 ani inseamna ca o factura emisa astazi poate fi contestata pana in 2031.
Cea mai eficienta masura de preventie este simpla: trateaza fiecare factura dintre PFA si SRL ca si cum ar fi catre un client extern. Daca nu ai emite acea factura catre un tert in aceleasi conditii, nu o emite nici catre propriul SRL. Iar pentru gestionarea coerenta a facturilor pe ambele entitati, o platforma de facturare care suporta mai multe firme dintr-un singur cont -- cum este incasez.ro -- reduce riscul de necorelare intre documente si simplifica transmiterea automata prin e-Factura ANAF.